banner

Powrót do strony głównej Dodaj do Ulubionych Ustaw jako stronę startową Napisz do mnie


 Stephen King:

 Aktualności:więcej...

 Zobacz też:

 Informacje o serwisie:

 Sponsor serwisu:

 Tanie książki i filmy:


qaoslp3księgarnia
Taniej nie znajdziesz! Polecane strony:


Zielona mila


Tytuł oryginału: The Green Mile
Gatunek: dramat
Reżyseria: Frank Darabont
Scenariusz: Stephen King, Frank Darabont
Zdjęcia: David Tattersall
Muzyka: Thomas Newman
Scenografia: Terence Marsh
Produkcja: Frank Darabont, David Valdes
Montaż: Richard Francis-Bruce
Casting: Mali Finn
Kostiumy: Karyn Wagner
Dyrektor artystyczny: William Cruse
Dekoracja wnętrz: Michael Seirton


Rok produkcji: 1999
Czas trwania: 180 min.
Paul Edgecomb przez 60 lat pracował jako szef strażników w celi śmierci więzienia Cold Mountain. Zajmował się nadzorem nad mordercami czekającymi na ostatni spacer "zieloną milą" - korytarzem z podłogą pokrytą zielonym linoleum, która prowadziła ich do sali z krzesłem elektrycznym. Latami Edgecomb przechodził tę milę z licznymi skazańcami. Nigdy jednak nie spotkał kogoś takiego jak John Coffey, czarny olbrzym skazany za morderstwo na dziewięcioletnich siostrach. Coffey ma wystarczająco dużo siły by kogoś zabić, ale jego delikatna natura bardzo kontrastuje z jego wyglądem. Co więcej ten olbrzymi mężczyzna panicznie bojący się ciemności posiada ponadnaturalny dar. Edgecomb zaczyna zadawać sobie pytanie czy Coffey naprawdę jest winny śmierci dziewczynek.Obsada:
Tom Hanks: Paul Edgecombe
David Morse: Brutus Brutal Howell
Bonnie Hunt: Jan Edgecomb
Michael Clarke Duncan: John Coffey
James Cromwell: Warden Hal Moores
Michael Jeter: Eduard Delacroix
Graham Greene: Arlen Bitterbuck
Doug Hutchison: Percy Wetmore
Sam Rockwell: William Wild, Bill Wharton
Barry Pepper: Dean Stanton
Patricia Clarkson: Melinda Moores
Harry Dean Stanton: Toot-Toot
Jeffrey DeMunn: Harry Terwilliger
Mack Miles: Stary Hector
Eve Brent: Elaine Connelly
Dabbs Greer: Stary Paul Edgecomb
Rachel Singer: Cynthia Hammersmith
Rai Tasco: Mężczyzna z domu opieki
William Sadler: Klaus Detterick
Brian Libby: Szeryf McGee
Brent Briscoe: Bill Dodge
Edrie Warner: Kobieta z domu opieki
Christopher Joel Ives: Howie Detterick
Evanne Drucker: Katie Detterick
Paula Malcomson: Marjorie Detterick
Bailey Drucker: Cora Detterick
Bill McKinney: Jack Van Hay
Scotty Leavenworth: Caleb Hammersmith
Katelyn Leavenworth: Córka Hammersmitha
Bill Gratton: Earl
Dee Croxton: Kobieta w Del's execution
Rebecca Klingler: Żona w Del's execution
Gary Imhoff: Mąż w Del's execution
Van Epperson: Oficer Policji
Gary Sinise: Burt HammersmithCiekawostki:
» Akcja książki Stephena Kinga, na podstawie której powstał scenariusz do filmu, rozgrywa się w    roku 1932, a więc 3 lata wcześniej niż akcja filmu. Pretekstem do wprowadzenia tej zmiany    było wykorzystanie w filmie ujęć Panów w cylindrach, filmu z Fredem Astaire z 1935 roku.
» W rzeczywistości różnica we wzroście między Davidem Morsem i Michaelem Clarke Duncanem    jest mniejsza niż jeden cal. W filmie wykorzystane zostały rozmaite sztuczki aby bohater John    Coffey (Duncan) górował jednak znacznie nad strażnikiem (Morse).
» Krzesło elektryczne, które pojawia się w filmie zostało zbudowane na podstawie oryginalnego    projektu krzesła elektrycznego naprawdę noszącego nazwę Starej Iskrówy (Old Sparky). Te    ostatnie stanowi jeden z eksponatów w stanowym zakładzie karnym w Moundsville w    Zachodniej Wirginii, które zostało przekształcone na muzeum. Więzienie to było również brane    pod uwagę, kiedy ostatecznie podejmowano decyzję co do miejsca kręcenia filmu.
» W filmie jeden z bohaterów ma na imię Harry, inny nazywa się Dean Stanton. Tymczasem    Harry Dean Stanton to imię i nazwisko aktora, który również pojawia się w filmie.
» Frank Darobont napisał scenariusz w osiem tygodni - dokładnie tyle samo czasu zajęło mu    napisanie scenariusza do filmu Skazani na Shawshank - również na podstawie powieści    Stephena Kinga.
» Michael Jeter, aktor odgrywający rolę Eduarda Delacroixa, wystąpił w filmie Polowanie na    mysz, w którym jedna z głównych ról zupełnie jak w Zielonej mili również przypadła zdolnemu    gryzoniowi.
» Podczas gdy znaczna część powieści Stephena Kinga dzieje się w rodzimym stanie autora -    Maine, akcja Zielonej mili rozgrywa się Louisianie. Niemniej jednak, nazwisko głównego    bohatera - Edgecombe - pochodzi od nazwy miasta w stanie Maine.
» Film Zielona mila to nie tylko kolejne spotkanie reżysera Franka Darabonta i pisarza Stephena    Kinga, ale również aktorów Jeffreya DeMunna, Williama Sadlera i Briana Libby'ego oraz    kompozytora Thomasa Newmana. Wszyscy wyżej wymienieni zaangażowani byli w prace nad    filmem Skazani na Shawshank.
» Początkowo to Tom Hanks miał zagrać leciwego Paula Edgecomba. Ponieważ jednak    charakteryzacja okazała się mało wiarygodna, rola 108-letniego Edgecomba przypadła w końcu    82-letniemu Dabbsowi Greerowi.
» W momencie, w którym Pan Dzwoneczek (Mr. Jingles) zostaje przedstawiony Elaine przez    Paula, mysz miałaby już co najmniej 64 lata - to ponad 9 razy więcej niż wiek najstarszej    znanej myszy.
» Mimo tego iż, w czasie, w którym rozgrywa się akcja filmu mundury nie były jeszcze w    powszechnym użytku, filmowi strażnicy zostali w nie zaopatrzeni żeby nadać obrazowi    specyficzny klimat.Zwiastun filmowy
Zwiastun filmowy
160x68 | 240x100 | 320x136
Wyślij recenzję | Zobacz recenzje


Copyright © 2004-2005 by 'Gooky'. All rights reserved.