banner

Powrót do strony głównej Dodaj do Ulubionych Ustaw jako stronę startową Napisz do mnie


 Stephen King:

 Aktualności:



więcej...

 Zobacz też:

 Informacje o serwisie:

 Sponsor serwisu:

 Tanie książki i filmy:


qaoslp3księgarnia
Taniej nie znajdziesz!



 Polecane strony:


Biografia

Stephen KingStephen Edwin King urodził się 21 września 1947 roku w Portland (stan Maine, U.S.A), jako naturalny syn Donalda i Nellie Ruth Pillsbury King. Jego starszy brat David został adoptowany dwa lata wcześniej. Stephen miał typową rodzinę do czasu aż pewnej nocy Donald King powiedział, że wychodzi po papierosy i już nie wrócił. Nellie Ruth wychowywała synów z pomocą krewnych. Przez kilka lat mieszkali w Fort Wayne w stanie Indiana, gdzie przebywała rodzina jego ojca oraz w Stratford w stanie Connecticut. Kiedy Stephen miał 11 lat, matka zabrała ich do Durham w stanie Maine, gdzie osiedli na stałe.

King rozpoczął swoją aktualną pisarską karierę w styczniu 1959 roku, kiedy to wraz z bratem Davidem postanowili wydawać własną lokalną gazetę o nazwie Dave's Rag. David kupił maszynę powielającą i stworzyli gazetę, którą sprzedawali po pięć centów za numer. Stephen uczęszczał do szkoły podstawowej w Durham, a następnie do Lisbon High School w Lisbonie (stan Maine). We współpracy ze swoim najlepszym przyjacielem Chrisem Chesley'em opublikował w 1963 zbiór 18 krótkich opowiadań pod nazwą People, Places and Things - Volume I. Opowiadania kinga to: "Hotel at the End of the Road", "I've Got to Get Away!", "The Dimension Warp", "The Thing at the Bottom of the Well", "The Stranger", "I'm Falling", "The Cursed Expedition" oraz "The Other Side of the Fog". Rok później, miłośnik Kinga, gazeta Triad and Gaslight Books opublikowała dwie części "The Star Invaders". Pierwsza faktyczna publikacja Kinga ukazała się w 1965 roku w magazynie Comics Review. Było to opowiadanie "I Was a Teenage Grave Robber". W 1966 roku Stephen ukończył szkołę średnią i dostał stypendium na University of Maine w Orono. Pod koniec tego lata rozpoczął pracę nad powieścią "Getting It On". Podczas swojego pierwszego roku w college'u King ukończył swoją pierwszą długą powieść "The Long Walk". Przedłożył ją w Bennett Cerf/Random House, ale została odrzucona. Od drugiego roku prowadził własną kolumnę w szkolnej gazetce. Był studentem aktywnym politycznie oraz członkiem studenckiego senatu. W czasie wojny w Wietnamie poparł ruch antywojenny w campusie Orono, uważając wojnę w Wietnamie jako niezgodną z konstytucją. Stephen King ukończył uniwestytet w 1970 roku z tytułem Bachelor of Science w angielskim oraz certyfikatem uprawniającym do nauczania w szkoły średniej. Kolejny pomysł Kinga pochodził z poematu Roberta Browninga, "Childe Roland to the Dark Tower Came". Znalazł jasnozielony papier w bibliotece i zaczął pracować nad sagą The Dark Tower. Jednak znów nie została przyjęta, więc King podjął nędzną pracę przy pompowaniu gazu za 1,25 dolara na godzinę. Podczas badania lekarskiego przy poborze do wojska został sklasyfikowany jako niezdolny do walki z powodu wysokiego ciśnienia krwi, słabego wzroku i płaskostopia.

2 stycznia 1971 roku, Tabitha Jane Spruce (ur. 1949) i Stephen King wzieli ślub. Poznali się w Fogler Library na uniwersytecie, gdzie oboje pracowali będąc studentami. Ponieważ Stephen miał trudności w znalezieniu pracy jako nauczyciel, państwo King utrzymywali się z pracy w pralni przemysłowej, studenckiej pożyczki i oszczędności Tabithy, okazjonalnie z honorarium za powieści sprzedawane męskim czasopismom. Stephen sprzedał swoją pierwszą krótką opowieść wkrótce po skończeniu uniwersytetu. Przez pierwsze lata małżeństwa dalej sprzedawał opowiadania do czasopism dla mężczyzn. Wiele z nich później zostało zgromadzonych w jednej kolekcji "Nigh Shift" i w innych zbiorach. Na jesieni 1971 roku King zaczął uczyć w Hampden Academy zarabiając 6,400 dolarów na rok. Przeprowadzili się do Hermon, miasta na zachód od Bangor w stanie Maine. Pisząc wieczorami i w weekendy, Stephen kontynuował swoją twórczość dla wspomnianych już czasopism i pracował nad powieściami. Na początku 1973 roku, wydawnictwo Doubleday & Co. zaakceptowało powieść "Carrie" do druku, którą Stephen po napisaniu kilku stron chciał wyrzucić. Na szczęście żona przeczytała te strony i namówiła Kinga do dokończenia powieści. W tym samym roku, w Dniu Matki, Bill Thompson zaproponował mu porzucenie posady nauczyciela i zajęcie się tylko pisaniem. W 1973 roku państwo King postanowili przenieść swoją powiększającą się rodzinę na południe stanu Maine z powodu podupadającego zdrowia matki Stephena. Mieszkając w wynajętym domu w Sebago Lake na North Windham, Stephen napisał kolejną powieść. Początkowy tytuł brzmiał "Second Coming", potem został zmieniony na "Jerusalem's Lot", ostatecznie "Salem's Lot" ("Miasteczo Salem"). Powieść ta powstawała w małym pokoiku w garażu. Podczas jej pisania, w wieku 59 lat na raka zmarła matka Stephena. "Carrie" została opublikowana wiosną 1974 roku. W tym samym czasie, państwo King przenieśli się do Boulder (Colorado). Mieszali tam niecały rok, podczas którego Stephen napisał powieść "The Shining", której akcja toczy się właśnie w stanie Colorado. Po powrocie do Maine latem 1975 roku, państwo King kupili dom w Lakes Region w zachodniej części Maine. W domu tym Stephen skończył pisać "The Stand" ("Bastion"), którego akcja jest umieszczona głównie w Boulder. Natomiast "The Dead Zone" zostało napisane w Bridgton. W 1977 roku, państwo King spędzili trzy miesiące w planowanym jako roczny pobycie w Wielkiej Brytanii, po czym w połowie grudnia zakupili nowy dom w Center Lovell (Maine). W lecie następnego roku państwo King przenieśli się do Orrington (niedaleko Bangor), gdzie King mógł uczyć "twórczego pisania" na University of Maine. Kingowie wrócili do Center Lovell wiosną 1979 roku W 1980 roku, Kingowie kupili drugą już zimową rezydencję w Bangor, pozostawiając dom w Center Lovell jako rezydencję letnią. Stephen King ma trójkę dzieci: Naomi Rachel (ur. 1972), Joseph Hillstrom (ur. 1974) i Owen Phillip (ur. 1979).

King jest pochodzenia szkocko-irlandzkiego, mierzy sobie 6'4" waży około 200 funtów. Ma niebieskie oczy, jasną cerę, gęste czarne włosy i brodę, którą czasami nosi między World Series, a otwarciem sezonu baseballowego na Florydzie. Stephen King od dzieciństwa nosi okulary. Część swojego doświadczenia zdobytego w "kółku dramatycznym" w college'u spożytkował w filmie Georga Romero "Knightriders" oraz "Creepshow", do którego sam napisał scenariusz. Jego syn Joe Hill King pojawił się w filmie "Creepshow", który powstał w 1982 r. Stephen King wyreżyserował film "Maximum Overdrive" w 1985 roku. "Creepshow II" został stworzony w 1987 roku. Wiele jego książek doczekało się adaptacji filmowych, m. in. "Carrie", "The Dead Zone", "The Shining", "Christine" , "Salem's Lot", "Firestarter", "Cujo", "Pet Sematary", "Misery". Popularny film "Stand by Me" został stworzony na podstawie opowiadania "The Body" z powieści "Different Seasons". W 1992 roku, film "Sleepwarkers" został wyprodukowany na podstawie oryginalnego scenariusza Stephena Kinga. Stephen King regularnie wspiera stowarzyszenia walki z rakiem, funduje stypendia uczniom Hampden Academy i udziela się w innych akcjach charytatywnych.

Stephen King nazywany jest "Master of Horror" (Mistrzem horroru). Jego książki zostały przetłumaczone na 33 różne języki i opublikowane w 35 różnych krajach. Istnieje ponad 300 milionów kopii jego powieści w publikacjach. King kontynuuje pisanie w Bangor w stanie Maine, gdzie nadal mieszka ze swoją żoną.

Adresy
Rezydencja Skrytka pocztowa Biuro
Stephen King
47 West Broadway
Bangor, Maine 04401
USA
Stephen King
PO Box 1186
Bangor, Maine 04401
USA
Stephen King
49 Florida Ave
Bangor, Maine 04401
USA
 

Copyright © 2004-2005 by 'Gooky'. All rights reserved.